fot. PAP/EPA

Afganistan: liczba ofiar lawin śnieżnych wzrosła do 250

Ponad 250 osób poniosło w ostatnich dniach w Afganistanie śmierć pod lawinami śnieżnymi spowodowanymi silnymi opadami. Były to największe opady w tym kraju od ponad 30 lat.

Najwięcej ofiar śmiertelnych – 186 – było w Pandższerze, górskiej dolinie położonej w odległości 50 km na północ od stolicy kraju, Kabulu – powiedział gubernator prowincji o tej samej nazwie, Abdul Rahman Kabiri. Dodał, że bilans ten może się zwiększyć.

W całej prowincji po trwających wiele dni obfitych opadach śniegu odciętych od świata jest sto wiosek. Śnieg zablokował też główne drogi, utrudniając dostęp do obszarów objętych klęską.

„Grubość pokrywy śnieżnej w części okręgów Pandższeru jest tak duża, że nie mamy stamtąd żadnych wiadomości, gdyż linie wysokiego napięcia zostały zerwane przez lawiny” – powiedział agencji AFP szef miejscowej policji Aziz Ghairat.

Według policji władze wysłały do zasypanych wiosek helikopterem lekarstwa i koce.

W innych prowincjach północno-wschodniej części Afganistanu w lawinach zginęło ok. 70 osób.

W lawinach i burzach śnieżnych, częstych w Afganistanie, giną co roku dziesiątki ludzi. W 2010 roku w lawinie na przełęczy Salang w Hindukuszu zginęło ponad 160 osób.

PAP/RIRM

drukuj