fot. PAP/EPA

Talibowie rozpoczęli ofensywę na Kunduz w Afganistanie

Talibowie rozpoczęli dziś drugą w tym roku ofensywę na Kunduz, stolicę prowincji o tej samej nazwie na północy Afganistanu – podała miejscowa policja. Dla islamistów zdobycie miasta byłoby dużym sukcesem w trwającym od 14 lat konflikcie zbrojnym.

Skoordynowane ataki rozpoczęły się ok. godz. 6 czasu lokalnego (ok. godz. 3.30 w Polsce); w centrum Kunduzu słychać było m.in. wystrzały z ciężkiej artylerii.

„Obecnie walki toczą się w Chanabadzie, Czardarze i Imam Saheb, czyli przy głównych wejściach do miasta” – poinformował rzecznik policji Sajed Sarwar Husajni. „Mamy wystarczające siły i wkrótce odeprzemy napastników” – zapewnił.

Jeśli jednak talibowie przełamią obronę w którymkolwiek z tych punktów, władzom będzie trudno utrzymać kontrolę nad miastem – zauważa Reuters, choć Kunduzu broni wyszkolona przez NATO afgańska armia i policja.

Przejęcie kontroli nad ponad 300-tysięcznym miastem byłoby dla islamistów dużym sukcesem, zwłaszcza że w tym roku afgańskim siłom bezpieczeństwa udało się wyprzeć talibów z większości terenów zdobytych podczas okresu ciepłej pogody, gdy nasilają oni działania zbrojne.

W ostatnich latach na spokojnej wcześniej północy Afganistanu doszło do eskalacji przemocy. Poprzednia talibska ofensywa na Kunduz miała miejsce w kwietniu. Obecnie zredukowana misja NATO w Afganistanie koncentruje się głównie na szkoleniu i doradzaniu afgańskim siłom bezpieczeństwa; w kraju nadal działają jednak amerykańskie siły antyterrorystyczne, a drony dokonują nalotów na ważniejsze cele.

PAP/RIRM

drukuj