fot. pixabay.com

Barbarzyńskie działania islamistów w Mozambiku. Najbardziej prześladowani są chrześcijanie 

Według organizacji „Save the Children” w Mozambiku dochodzi do przerażających mordów, których dopuszczają się islamiści. Jednym z najokrutniejszych jest ścinanie głów nawet dzieciom. Do takich sytuacji dochodzi już od 2017 roku, kiedy to region Cabo Delgado opanowali terroryści z tzw. Państwa Islamskiego. Najbardziej prześladowani są chrześcijanie.

Cabo Dlegado to region pełen sprzeczności. Z jednej strony jest to najuboższa i zarazem najbardziej zacofana prowincja Mozambiku. Mieszkańcy borykają się z analfabetyzmem i niedożywieniem. Z drugiej strony jest to najbogatsza ziemia w całym kraju. Są tam liczne złoża złota, rubinów, a także ogromne pokłady gazu ziemnego.

Z powodu działań islamistów sytuacja jest tam dramatyczna. Ludzie nie mają co jeść, brakuje wody pitnej i podstawowych lekarstw – mówił Filippo Ungaro z „Save the Children”.

Jednak do największej eskalacji przemocy doszło w ciągu ostatniego roku. Ataków wówczas doświadczyła przede wszystkim ludność cywilna.

Sieją terror, dokonując pokazowych egzekucji na mieszkańcach przez ścięcie głowy. Możemy o tym zaświadczyć, ponieważ rozmawialiśmy z rodzinami uchodźców. Jedna z matek mówiła nam, że widziała, jak islamiści ścinali jej 12-letniego syna, podczas gdy ona próbowała uratować pozostałych troje dzieci, chroniąc się w lesie, ponieważ ich wioska została spalona – poinformował Filippo Ungaro.

Coraz częściej ofiarą islamistów padają dzieci.

Siłą wcielane są do oddziałów islamskiej milicji, a jak odmawiają, są zabijane. To sianie przemocy pogłębia biedę i kryzys żywnościowy w tym i tak ubogim regionie. Ludności Cabo Delgado grozi głód, nie mają dosłownie nic – dodał Filippo Ungaro.

Ojciec Święty w grudniu podarował 100 tys. euro na pomoc dla przesiedleńców. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dwóch ośrodków zdrowia dla uciekających przed atakami dżihadystów. Nie rozwiązuje to jednak narastającego problemu. Papież Franciszek wielokrotnie wstawiał się za mieszkańcami Cabo Delgado. Apelował do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wysiłków w celu zakończenia trwającego tam kryzysu.

Beata Zajączkowska/vaticannews/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl