fot. misjonarze werbiści

Do 746 wzrósł bilans ofiar cyklonu Idai w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi. Ofiarą dramatu można pomóc za pośrednictwem Caritas Polska

Do 746 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych katastrofalnego w skutkach cyklonu Idai i powodzi w Mozambiku, Zimbabwe i Malawi. Według służb ratunkowych liczba zabitych może być znacznie większa. Setki tysięcy ludzi nie mają jedzenia, wody i schronienia.

W najbardziej dotkniętym kataklizmem mieście portowym Beira w Mozambiku odnotowano w piątek już 138 przypadków zakażenia cholerą w sytuacji, gdy rząd i organizacje pomocowe walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób wśród dziesiątek tysięcy ofiar burzy.

Chociaż nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków śmiertelnych cholery w ośrodkach medycznych w Mozambiku, co najmniej dwie osoby zmarły poza szpitalami z objawami, takimi jak odwodnienie i biegunka – powiedział minister środowiska Celso Correia. Po raz pierwszy władze poinformowały o potwierdzonych przypadkach cholery w środę.

W wyniku uderzenia w nocy 14 marca cyklonu Idai w Mozambiku zginęło 501 osób, a rannych zostało ponad 1500. Zniszczeniu uległo ponad 99 tys. domów, a także blisko 670 tys. hektarów upraw. W sumie niszczycielski kataklizm dotknął 1,85 mln ludzi.

16 marca cyklon nawiedził wschodnie Zimbabwe, powodując śmierć 185 osób – wynika z danych rządowych. ONZ mówi o prawie 260 ofiarach śmiertelnych. 16 tys. gospodarstw musiało się przenieść, w sumie 250 tys. osób zostało poszkodowanych.

W Malawi śmierć poniosło 60 osób, a ponad 600 zostało rannych. Ponad 19 tys. hospodarstw musiało się przenieść, blisko 870 tys. osób zostało poszkodowanych.

***

O pomoc ofiarą cyklonu apelują polscy misjonarze i Caritas Polska [zobacz].

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl