fot. Tomasz Strąg

Świeca Caritas – znak jedności z ubogimi

W wielu polskich domach zapłonęły wigilijne świece Caritas – znak solidarności z najbardziej potrzebującymi.

W tym roku już po raz dwudziesty zorganizowano akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, z której dochód przeznaczony jest na pociechy z najuboższych rodzin.

Świeca ta symbolicznie stawiana jest czasem na pustym talerzu oczekującym na ubogiego, nieznajomego, wędrowca – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska

– Puste miejsce, na którym stanęła świeca z logo Caritas, nie było już puste. Zostało ono zagospodarowane, ponieważ nabywając tę świecę, każdy uczynił coś dobrego. Składając ofiarę złożył ją na potrzebujących, chodzi tutaj konkretnie o dzieci i rodziny. Dlatego myślę, że płomień tej świecy to znak realizowanego w Polsce wielkiego dzieła miłosierdzia – powiedział  ks. Marian Subocz.

W ostatnich latach przed świętami Bożego Narodzenia rozprowadzonych zostało kilka milionów świec Caritas. Dzięki temu pomoc otrzymało dotąd kilka milionów dzieci z ubogich rodzin – informuje Caritas.

O tym, że pomoc jest potrzebna świadczą chociażby dane UNICEF-u.  Z najnowszego raportu tej organizacji wynika, że prawie 1,3 miliona dzieci w Polsce jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju, a ponad milion dzieci żyje w ubóstwie.

RIRM

 

drukuj