(fot. PAP)

Caritas apeluje o pomoc dla bezdomnych

Caritas Polska apeluje o pomoc dla bezdomnych. Od dziś do 20 listopada będzie trwała zbiórka funduszy na rzecz prowadzonych przez nią jadłodajni i noclegowni.

Tegoroczną akcję pomocy bezdomnym rozpoczyna sprzedaż zniczy. Będą one sprzedawane przez hufce Związku Harcerstwa Polskiego od 1 do 3 listopada.

Kolejnym etapem akcji będzie organizowana 16 listopada wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej VIII Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę. Placówki można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto Caritas z dopiskiem „Bezdomni” oraz wysyłając SMS z hasłem „Pomagam” na numer 72052.

W Polsce jest ponad 30 tys. bezdomnych; najcięższym okresem jest dla nich zima – akcentuje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

– W okresie zimy jest ogromna zapotrzebowanie na miejsca noclegowe, ogrzewalnie, ciepłe posiłki, ubrania dla bezdomnych. Dlatego też zwracam się z taką prośbą, apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, żeby wspierali też te instytucje charytatywne, które zajmują się bezdomnymi ludźmi, ze względu na godność i szacunek do każdego człowieka – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas od lat pomaga bezdomnym, m.in. udostępnia 3 tysiące miejsc noclegowych na terenie całego kraju. W 2012 roku organizacja udzieliła pomocy 7 tys. bezdomnych; m.in. wydano 1 milion 800 tysięcy posiłków. Tegoroczną akcję pomocy bezdomnych rozpoczyna sprzedaż zniczy.

Caritas Polska od sierpnia tego roku realizuje także pilotażowy program wychodzenia z wczesnych stadiów bezdomności i związanych z nią uzależnień. Program „Damy radę!” adresowany jest do mężczyzn w wieku od 25 do 35 lat.

 

RIRM/PAP

drukuj