Odsłonięto szopkę w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym powstała jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło podczas Pasterki. Chwilę wcześniej, w procesji zostala wniesiona figurka Dzieciątka Jezus.

W tym roku szopka w całej kompozycji ma nową panoramę Betlejem. Na całość konstrukcji składa się blisko 150 figur – ruchomych i statycznych. Najstarsze pochodzą z XIX wieku. Dwie najnowsze przyjechały z Włoch.

Jak zaznacza kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess, wszystkie postacie są jednak tylko ozdobą – mają skierować uwagę oglądającego na centrum tajemnicy, jaką jest nowonarodzony Jezus.

Może jest atrakcją dlatego, że jest tak duża. Ale przede wszystkim jest tak lubiana i tak odwiedzana, dlatego, że przywołuje, co jest treścią naszej wiary, co kontemplujemy, rozważamy w czasie Bożego Narodzenia. Poza tym w tych ruchomych figurach reprezentowanych jest wiele zawodów, z którymi przybywający tutaj się identyfikują. Wszystko to jest naszą franciszkańską misją – św. Franciszek zapoczątkował ustawianie szopki i ten zwyczaj w kościołach się do dziś kontynuuje – tłumaczy Kustosz.

Odpowiedzialnym za budowę szopki był br. Hiacynt Balcerzak. Zakonnik przyznaje, że zadanie wymaga czasu, ale przynosi radość.

Ze względu na to, że mamy nowe tło, trzeba było zacząć nieco wcześniej niż zwykle (bo zazwyczaj zaczynamy przed pierwszą niedzielą adwentu). Najpierw montowane są elementy nieruchome, czyli to, co z tyłu, jak miasto. Następnie montujemy ruchome części szopki. Figurek jest ok. 150, z czego 34 ruchome. Patrząc od góry widzimy najpierw panoramę miasta. W okolicy Betlejem był pałac Heroda. Mamy więc wizję pałacu Heroda z nieco zrujnowanym miastem, dalej widzimy ludzi niosących różne rzeczy. Widzimy Betlejem w raz z gospodą, w której nie przyjęli pana Jezusa. Sercem szopki jest oczywiście scena narodzenia – mówi konstruktor szopki.

Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a od 1964 r. w nawie bazyliki, przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny. Szopka kalwaryjska należy do największych i najokazalszych w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl