Zakończyło się 70-te krajowe zebranie hiszpańskiej Caritas

W podmadryckim Eskurialu zakończyło się 70. spotkanie hiszpańskiej Caritas. Wzięło w nim udział ponad 200 przedstawicieli z całego kraju.

– Publicznie wyrażamy nasz głęboki niepokój i sprzeciw wobec dramatycznych sytuacji, jakie przeżywa hiszpańskie społeczeństwo, a które dotykają miliony osób –  czytamy w deklaracji końcowej.

Caritas codziennie ma do czynienia z sytuacjami beznadziejnymi, a każda z nich posiada konkretne oblicze i imię. Są to “tysiące twarzy i tysiące istnień tych, którzy padli ofiarą niesprawiedliwego modelu ekonomicznego”, “niezdolnego, aby dobro wspólne postawić ponad zyskiem indywidualnym”, czytamy w deklaracji końcowej.

Delegaci uważają, że “ubóstwo zawsze jest do uniknięcia, nawet w czasie kryzysu”. Taki cel przyświeca wszystkim ośrodkom Caritas, które codziennie pracują na rzecz sprawiedliwości. “Dlatego też denuncjujemy podejmowanie decyzji politycznych, ustawodawczych i ekonomicznych, które rodzą, już teraz, cierpienie osób dotkniętych kryzysem, tak jak to ukazuje codzienna rzeczywistość naszej działalności oraz sprawozdania, które przygotowaliśmy do wiadomości publicznej. Ten brak horyzontów i perspektyw może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla przyszłości społeczeństwa hiszpańskiego, nawet już niedalekiej” – czytamy w deklaracji.

Caritas alarmuje, że nowe ustawy, uchwalane w imię racjonalizacji wydatków i stabilności ekonomicznej, prowadzą do utraty praw społecznych należnych człowiekowi oraz rosnącej nierówności i podziału społeczeństwa. Szczególny niepokój budzi sytuacja imigrantów bez papierów.

 – Osoby zubożałe nie są odpowiedzialne za kryzys ekonomiczny, który karze je tak intensywnie. Chcemy powiedzieć, że nie przyzwyczajamy się do przemocy ubóstwa, nierówności i niesprawiedliwości. Co więcej, wzywamy do odpowiedzialności osobistej i wspólnotowej, aby odegrać rolę bardziej aktywną w procesach przemiany społecznej w oparciu o styl życia bazujący na skromności i prostocie ewangelicznej jako inspiracji dla społeczeństwa bardziej otwartego, braterskiego i przystępnego – czytamy w deklaracji Caritas.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl