Cud za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

Komisja ks. kardynałów i biskupów – członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznała cud uzdrowienia wybrany do kanonizacji Ojca św. bł. Jana Pawła II – poinformowała włoska agencja ANSA. Watykan nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie. 

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zauważa, że uznanie cudu za przyczyną Jana Pawła II otwiera drogę do kanonizacji. Kolejnym etapem jest konsystorz czyli zebranie ks. kardynałów rezydujących w Rzymie i decyzja Papieża Franciszka o wpisanie dekretu dotyczącego kanonizacji.

Ks. prof. wyjaśnia czym jest kanonizacja i jak wpływa ona na wymiar duchowy i liturgiczny.

– Kanonizacja to jest akt jakby potwierdzenia kultu świętego, który był beatyfikowany dla całego Kościoła; wpisanie tego błogosławionego do Kanonu Rzymskiego – wtedy jest on czczony w każdym Kościele. Trzeba wiedzieć, że błogosławiony Ojciec św. Jan Paweł II jest bardzo popularny, jest znany na całym świecie, ale w takim sensie formalnym. Kult miał miejsce w Diecezji Rzymskiej, w Diecezji Krakowskiej, skąd Ojciec Święty pochodził. Różne diecezje polskie też wpisywały do kalendarza Ojca Świętego, ale było to wspomnienie dowolne, natomiast w momencie kanonizacji czyli wpisania do kalendarza rzymskiego takie wspomnienie staje się wspomnieniem obowiązkowym. To jest tak od strony liturgicznej, natomiast w takim wymiarze duchowym powiedziałbym, że to jest pokazanie Ojca Świętego jeszcze raz światu, tej drogi, którą on szedł jako drogi właściwej dla Kościoła i dla poszczególnych chrześcijan – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Ks. prof. Jan Machniak zaznacza, że kanonizacja Jana Pawła II może wskazać ludziom wierzącym jaką drogą należy podążać.

– Kanonizacja Ojca Świętego, to jest odpowiedź jaką daje Kościół współczesnemu światu; droga Jana Pawła II. Idźmy tą drogą, ponieważ on całkowicie oddał się Chrystusowi, odkupicielowi człowieka, postawił na Chrystusa. Dzisiaj przez kanonizację otrzymamy to potwierdzenie, że tą drogą trzeba iść, że warto tą drogą iść, żeby się nie bać. Różne są problemy współczesnego świata, ale ktoś, kto stawia na Chrystusa, tak jak Jan Paweł II nigdy się nie zawodzi – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego Jana Pawła II, mówi, że jest to końcowy etap w procesie kanonizacyjnym. Dlatego, że jak zauważa ks. prof. samo stwierdzenie komisji lekarskiej nie były wystarczalne do stwierdzenia faktu, że miała miejsce nadprzyrodzona interwencja za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Komisja ks. kardynałów zbadała związek jaki istnieje pomiędzy modlitwą osoby uzdrowionej, a samym faktem cudownego uzdrowienia.

– Jeżeli komisja kardynałów – po rozpatrzeniu bardzo wnikliwych analiz teologów badających kwestię związku między modlitwą osoby uzdrowionej a cudem za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II – orzekła, że ten związek istniał, że są na to dowody to mamy praktycznie zamkniętą procedurą dotyczącą weryfikacji zarówno heroicznej  świętości błogosławionego Jana Pawła II – czego notabene byliśmy świadkami – ale też jego niezwykłego, skutecznego wstawiennictwa u Pana Boga osoby świętej – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

Ks. prof. Henryk Witczyk zwraca też uwagę na krótki czas wysłuchania modlitwy o uzdrowienie za przyczyną bł. Jana Pawła II.

– Wiemy, że to nie jest tylko jeden przypadek, ten został wybrany do szczegółowego badania. Świadczy to o tym, że błogosławiony Jan Paweł II naprawdę cieszy się bardzo wielką bliskością Pana Boga i może dla nas żyjących na ziemi i odbywających pielgrzymka wiary do nieba – wypraszać wszelkie potrzebne łaski – dodał ks. prof. Henryk Witczyk.

Prawdopodobnie błogosławiony Jan Paweł II będzie uznany świętym razem z Papieżem Janem XXIII. Ks. prof. zaznacza, że nie jest to pewna informacja, ale Jana XXII i Jan Paweł II łączy ta sama otwartość na świat.

Na uroczystość kanonizacji oczekują miliony wiernych na całym świecie. W tym rzesze wiernych, zwłaszcza z Polski.

RIRM

drukuj