fot. PAP/EPA

Afganistan: Do 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na weselu w Kabulu

Do 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło w sobotę w nocy na przyjęciu weselnym w stolicy Afganistanu, Kabulu – poinformowali w środę przedstawiciele afgańskich władz.

Poprzedni bilans mówił o 63 zabitych, ale siedemnaście osób zmarło w szpitalu wskutek odniesionych ran – powiedział rzecznik afgańskiego MSW Nasrat Rahimi. Ponad 160 rannych osób wciąż jeszcze przebywa na leczeniu w szpitalu lub w domu – dodał.

Do zamachu przyznała się filia dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie.

Zamachowiec samobójca zdetonował materiały wybuchowe pośród tańczącego tłumu. Filia IS w Afganistanie następnie poinformowała, że jej celem była zgromadzona na weselu mniejszość szyicka, która uważana jest przez radykalnych sunnitów za odstępców od wiary zasługujących na śmierć.

Uroczystość zorganizowana była przez przedstawicieli szyickiej mniejszości Hazarów, którzy według szacunków stanowią 9-15 proc. 38-milionowej ludności Afganistanu. Przedstawiciele tej mniejszości są szyitami zamieszkującymi Afganistan od XIII wieku. Od lat Hazarowie są celem ataków talibów i bojowników IS działających w imieniu sunnickiej większości.

PAP/RIRM

drukuj