fot. Tomasz Strąg

M. Suski: Rząd będzie domagał się od Izraela zapewnienia ochrony polskim dyplomatom

Polski rząd będzie domagał się od władz Izraela zapewniania odpowiedniej ochrony naszym dyplomatom – powiedział Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. W Tel Awiwie zaatakowany został ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

Sprawa została zgłoszona izraelskiej policji oraz tamtejszemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. 65-letni napastnik został już aresztowany. Jak poinformowała policja, mężczyzna podszedł do Marka Magierowskiego, gdy ten siedział w swoim samochodzie, a następnie opluł dyplomatę.

Wcześniej izraelskie media podały, że ambasador został zaatakowany fizycznie i słownie. Dziennik ,,Jerusalem Post” napisał na swojej stronie internetowej, że mężczyzna krzyczał m.in. ,,Polak, Polak”. Dziennik powołał się na relację dyplomaty.

Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, był pytany przez dziennikarzy, czy można mówić w tej sytuacji o akcie antypolonizmu.

– Będziemy bardzo wyraźnie domagać się od rządu Izraela, aby zapewnił odpowiednią ochronę polskim dyplomatom. To jest norma w krajach cywilizowanych. Sprawa powinna być dokładnie zbadana, ale rzeczywiście ostatnie wypowiedzi niektórych przedstawicieli polityki Izraela są bardzo niesprawiedliwe w stosunku do Polski i Polaków – wskazał Marek Suski.

W związku z atakiem do polskiego MSZ została wezwana Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. Ambasador potępiła ten akt przemocy.

RIRM

drukuj