Nowości wraz z rozpoczęciem roku szkolnego

Dziś rozpoczął się nowy rok szkolny 2016/2017. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 600 tys. dzieci i młodzieży. W tym roku szkolnym wprowadzono dużo nowości.

Na mocy nowelizacji  ustawy o systemie oświaty, został zniesiony obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Od nowego roku szkolnego został też zlikwidowany egzamin kończący szkołę podstawową. Z kolei do szkolnych sklepików wracają drożdżówki, które muszą być jednak mniej słodkie i nie mogą powstawać z głęboko mrożonego ciasta.

Były wiceminister Edukacji Mirosław Orzechowski ocenia te zmiany pozytywnie. Zaznacza jednak, że potrzebne są kolejne.

– Bardzo dobrze, że sześciolatki zostały w domach czy przedszkolach w okresie poprzedzającym zasadnicze podstawowe kształcenie. Cała istota znajduje się oczywiście w programie, dyscyplinie i ocenie ze sprawowania – podniesieniu poziomu kształcenia i rygorów wychowawczych w szkole. Żadna reorganizacja tego nie zmieni – wskazuje Mirosław Orzechowski.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą bierze dziś udział w inauguracji nowego roku szkolnego w Zespole Szkół w Dziewierzewie, w województwie kujawsko-pomorskim. Z kolei Premier Beata Szydło uczestniczy w uroczystej akademii z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Pcimiu.

RIRM

drukuj