U progu nowego roku akademickiego

„Okres studiów jest przede wszystkim czasem zdobywania wiedzy i kompetencji”  – mówi poseł i prof. Jacek Kurzępa, socjolog. Polityk, podjął w Rozmowach Niedokończonych na antenie TV Trwam temat ”Studia miejsce spotkań”.

Profesor podkreślił, że w latach 2013- 2016 populacja studentów w Polsce to niemal 1,5 mln ludzi. Tylko w roku ubiegłym było to milion czterysta dziewięćdziesiąt tysięcy osób. Mimo to jak zauważył poseł Kurzępa, w ostatnich latach liczba studiujących spada.

Zatem należy przypuszczać, że w tym roku w podobnej skali 1. 400 000  (kilkadziesiąt tysięcy) 1 października młodzieży akademickiej stanie w ramach swoich Alma Mater. Jeśli chodzi o pierwszy rocznik to też w ostatnich dwóch latach mieliśmy taką wielkość, która lokowała się między 360 a 370 tysięcy pierwszoroczniaków. Zatem jest to mało. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że to doświadczenie akademickości, tak potężnej rzeszy młodych Polaków, wyzwala określone zobowiązania uczelni, państwa ale też powiedziałbym, że otwiera nową przestrzeń dla wielkiej grupy młodego pokolenia – mówił prof. Jacek Kurzępa.

Inauguracja roku akademickiego 2016/17 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się już 22 października.

Wcześniej w dniach od 3 do 5 października w toruńskiej uczelni studenci I roku będą uczestniczyć w dniach propedeutycznych. Ich celem jest przede wszystkim zapoznanie się młodzieży z funkcjonowaniem uczelni oraz zasadami życia studenckiego.

Cały program Rozmowy Niedokończone można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj