J. Kurzępa: Wiceprzewodniczący Timmermans działa stronniczo wobec Polski

Ze względu na to, że działania pana Timmermansa są nacechowane stronniczością i wyraźną niechęcią na usłyszenie naszych argumentów, wskazuje to na sytuację działania celowego i stronniczego – mówi poseł PiS prof. Jacek Kurzępa. Prawdopodobnie we wrześniu odbędzie się drugie wysłuchanie Polski w ramach procedury praworządności. Wcześniej, sprawująca prezydenturę w UE Bułgaria podkreślała, że nie ma konieczności ponownego przesłuchania.

Austria, która przewodniczy pracom UE, zasięga opinii pozostałych krajów ws. zorganizowania wysłuchania. Jak informują media, kilkanaście państw opowiedziało się za. Wśród nich są m.in. Niemcy i Francja. Na razie nie zapadła jednak żadna decyzja. Sprawa ma wrócić wkrótce na spotkaniu unijnych ambasadorów.

Poseł PiS-u Jacek Kurzępa zwraca uwagę, że sprawa jest przeciągana ze względu na kalendarz wyborczy. W jego ocenie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans działa w sposób stronniczy.

– Aktualni liderzy liczą się z tym, że odejdą w niechlubne zapomnienie. Wszak scena polityczna w Europie wyraźnie wskazuje na pewne zmiany tendencji sił politycznych, które prawdopodobnie pojawią się w PE. Ze względu na to, że działania pana Timmermansa są nacechowane stronniczością i wyraźną niechęcią na usłyszenie naszych argumentów, wskazuje to na sytuację działania celowego i stronniczego – mówi prof. Jacek Kurzępa.

– Haniebnie zachowują się niektórzy z polskich europarlamentarzystów, którzy dolewają oliwy do ognia, prowokują, kłamliwie informują UE o sytuacji w Polsce, realizują swoje polityczne interesy wbrew interesowi Polski – podkreśla poseł.

Poprzednie wysłuchanie odbyło się 26 czerwca na spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich w Strasburgu. Trwało ono przez niemal trzy godziny. Pytania zadało 13 państw.

Sprawująca wówczas prezydencje przedstawiciel Bułgarii mówiła, że nie jest potrzebne dalsze wysłuchanie Polski w sprawie praworządności, ale – jak dodała – będzie to zależało od Austrii. Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił z kolei, że ma nadzieję na polubowne zakończenie sporu w sprawie praworządności.

Najbliższa regularna Rada ds. Ogólnych zaplanowana jest na 18 września.

RIRM

drukuj