Sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany?

 Rząd zajmie się dziś projektem zmian w ustawie o systemie oświaty, który zakłada m.in. likwidację sprawdzianu dla szóstoklasistów. W jego miejsce od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne.

Szkoły będą mogły z nich skorzystać wedle uznania w celu wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Poseł Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, mówi, że rząd czeka w tej sprawie jeszcze na wyniki konsultacji.

– W zasadzie decyzja już zapadła, że egzaminów w takiej formie, po szóstej klasie szkoły podstawowej, już nie będzie. Zresztą należy też poczekać na wynik konsultacji i na koniec czerwca pani minister zapewne go przedstawi.  Wówczas będziemy wiedzieli, czy szkoła podstawowa skończy się po szóstej klasie, czy po ósmej, bo przecież takie są też plany. Tym bardziej wydaje się, że mnożenie dodatkowych egzaminów, które niczego nie wnoszą, jest niepotrzebne. Oczywiście Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje pewnie jakieś testy, które będą badały wiedzę i poziom kompetencji. Będzie to raczej badanie poziomu kompetencji, ale nie będzie to taki egzamin, jaki był po szóstej klasie – mówi poseł Marzena Machałek.    

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada również możliwość odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Dodatkowo doprecyzowano przepisy dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy. Projekt uściśla także kwestię dotowania przedszkoli, szkół i placówek niepublicznych i publicznych prowadzonych przez osoby prawne, niebędące jednostkami samorządu terytorialnego i osoby fizyczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl