fot. flickr.com

AI: 1,2 mln wewnętrznych uchodźców w Afganistanie

Ok. 1,2 mln Afgańczyków zostało zmuszonych w ciągu trzech ostatnich lat do opuszczenia swoich domów w związku z szerzącą się przemocą w tym kraju – informuje we wtorek Amnesty International. Liczba uchodźców wewnętrznych w latach 2012-2015 wzrosła ponaddwukrotnie.

W 2010 roku w Afganistanie było 351 900 uchodźców wewnętrznych, w 2012 r. – 486 300, a w 2015 r. – już 1,17 mln – precyzuje AI w swym raporcie. Tymczasem od stycznia do kwietnia br. ze swych domów musiało uciekać 118 tys. osób.

Ta międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka, zwraca uwagę, że wielu wewnętrznych uchodźców „żyje w makabrycznych warunkach na granicy przetrwania”. „Każdego dnia ludzie zmuszeni są pokonywać olbrzymie odległości w poszukiwaniu wody i jest im bardzo ciężko zapewnić sobie codzienne pożywienie” – podkreślono w raporcie.

AI wzywa rząd w Kabulu i wspólnotę międzynarodową do walki z rosnącym kryzysem uchodźców wewnętrznych w od lat ogarniętym konfliktem wewnętrznym Afganistanie. Kabulowi „brak środków i kompetencji”, aby prowadzić trwałą i skuteczną politykę, a ministerstwo ds. uchodźców i repatriantów „od lat jest obiektem oskarżeń o korupcję”.

PAP/RIRM

drukuj