fot. PAP/Marcin Obara

A. Macierewicz: jedność NATO jest najważniejsza

W Polsce i w krajach bałtyckich będą stacjonowały w trybie rotacyjnym cztery bataliony, które mają stanowić istotny element trwałej obecności NATO na wschodzie, powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony spotkał się dziś z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który przybył do Polski, aby rozmawiać na temat przygotowań do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie.

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że podczas spotkania została poruszona kwestia stałych składów uzbrojenia, które mogą być w Polsce.

Podtrzymał także deklarację, że Polska w ramach solidarności z członkami NATO wyśle fregatę Kościuszko na flankę południową. W ocenie szefa resortu obrony warszawski szczyt NATO będzie miał przełomowe znaczenie.

Jestem absolutnie przekonany, że szczyt NATO w Warszawie będzie miał przełomowe i historyczne znaczenie. Dzięki pana przywództwu i jedności wszystkich członków NATO, bo jedność w sytuacji, w której obecnie znajduje się świat, jest najważniejsza – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że warszawski szczyt NATO odbędzie się w czasie, kiedy Rosja staje się coraz bardziej asertywna, a na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rośnie przemoc. Dodał, że Sojusz musi odpowiadać także na zagrożenia cybernetyczne i balistyczne.

Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie.

 

RIRM

drukuj