fot. PAP/EPA

„Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne”

Działania Rosji na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu Europy, Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby – oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.

Zwołałem posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej z powodu działań militarnych Rosji na Ukrainie i gróźb prezydenta Władimira Putina przeciwko temu suwerennemu narodowi – mówił Rasmussen.

Jak ocenił, to, co Rosja robi na Ukrainie, „narusza zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz grozi pokojowi i bezpieczeństwu Europy”. – Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby – oświadczył.

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, o co wystąpił Władimir Putin. Rada Najwyższa Ukrainy zaapelowała w niedzielę do strony rosyjskiej o natychmiastowe wycofanie żołnierzy Floty Czarnomorskiej stacjonującej na Krymie w miejsce ich dyslokacji. Zwróciła się także do prezydenta Rosji, by nie dopuścił do wprowadzenia wojsk rosyjskich na Ukrainę.

W niedzielę po południu odbędzie się ponadto spotkanie funkcjonującej przy głównej kwaterze Sojuszu komisji NATO – Ukraina.

PAP/RIRM

drukuj