Prezes PiS przypomina słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Na spotkaniu u premiera dot. działań Polski wobec wydarzeń na Ukrainie była mowa m.in. o ewentualnej wizycie grupy polityków europejskich w Kijowie – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zwrócił też uwagę na fakt, iż blisko jest jedności polskich polityków ws. Ukrainy. 

„Jesteśmy bardzo blisko stanu, w którym można mówić o jedności w tej niezwykle ważnej sprawie, wobec tego niesłychanie istotnego wyzwania” – oświadczył Kaczyński podczas niedzielnego briefingu oceniając wypowiedzi i zachowania uczestników spotkania u premiera Donalda Tuska ws. Ukrainy.

W ocenie prezesa PiS, na spotkaniu można było zaobserwować „wspólne przeświadczenie, że trzeba reagować, że Polska musi być aktywna”. Kaczyński ujawnił, że mówiono też o ewentualnej wizycie „znaczącej grupy polityków europejskich” w Kijowie. W tym kontekście szef PiS przypomniał, jak w 2008 r. jego brat – prezydent Lech Kaczyński zorganizował wspólną wizytę z innymi prezydentami oraz premierami państw Europy Środkowej w zagrożonej przez wojska rosyjskie stolicy Gruzji – Tbilisi.

Te słowa, które wtedy padły – najpierw Gruzja, potem Ukraina, kraje nadbałtyckie, a w końcu Polska – są dzisiaj przyjęte przez prawie wszystkich jako coś, co trzeba brać pod uwagę, jako słowa, które niestety okazały się prawdziwe – mówił J. Kaczyński.

Zadeklarował, że jego partia będzie dążyć do tego, aby jedność polityków w sprawie Ukrainy „była utrzymywana”.

Dodał, że PiS chce, aby Polska „w sposób przemyślany, rozsądny, a jednocześnie bardzo zdecydowany podejmowała wyzwanie”. Celem jest – jak mówił – doprowadzenie do tego, aby „niebezpieczeństwo zostało zażegnane”, ponownie obowiązywało prawo międzynarodowe oraz żeby integralność terytorialna Ukrainy została zachowana.

Aby podjąć to wyzwanie i doprowadzić do tego, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane, prawo międzynarodowe obowiązuje na Ukrainie, a jej integralność – w tym integralność z Krymemjest zachowana – powiedział.

W niedzielę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie poświęcone sytuacji na Ukrainie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl