fot. PAP/Rafał Guz

Kraje przyfrontowe wypracowały wspólne stanowisko w sprawie produktów rolnych pochodzących z Ukrainy

Minister Robert Telus powiedział, że dzisiejsze spotkanie potwierdziło, iż pięć krajów przyfrontowych wciąż współpracuje na rzecz swoich rolników. Relacjonując wirtualne obrady, przekazał na konferencji, że zostało też wypracowane wspólne stanowisko w sprawie produktów rolnych z Ukrainy, które w najbliższym czasie zostanie zaprezentowane Komisji Europejskiej.

Wspólne stanowisko krajów przyfrontowych ma trzy podstawowe punkty. Pierwszym jest poparcie pięciu krajów przyfrontowych dla dopłaty do tranzytu.

To narzędzie może sprzyjać korytarzom solidarnościowym – uzasadnił szef resortu rolnictwa, Robert Telus. Kraje przyfrontowe zastrzegły jednak, aby ta dopłata była progresywna, czyli uzależniona od tego, gdzie to zboże trafia.

– Kolejną rzeczą jest to, że popieramy zakaz wwozu do naszych krajów do końca roku. To będzie bardzo mocny wniosek (…). Po raz kolejny występujemy z wnioskiem, żeby zakaz był przedłużony do końca roku. To jest nasze mocne stanowisko, z którym wystąpimy. Trzecia rzecz dotyczy tego, aby lista była elastyczna, czyli żeby można było do niej dopisywać pewne produkty, np. w Polsce maliny – powiedział minister Robert Telus.

Obecny unijny zakaz importu ukraińskiego zboża obowiązuje do 15 września. Polski rząd zapowiedział, że jeśli UE nie przedłuży zakazu, to nasz kraj zrobi to „na własną rękę”.

Minister Robert Telus poinformował dziś również, że w tym roku wyeksportowano z Polski blisko 10 mln ton zboża. Tranzytem z Ukrainy w jechało milion 300 tys. ton.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl