fot. facebook.com

Zostań wolontariuszem, poznaj kresową historię Polski

Wolontariat dla Kresów – akcja organizowana przez Fundację Brat Słońce – to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy.

W Bołszowcach, niewielkim miasteczku leżącym 100 km na południe od Lwowa, mieści się cmentarz z polskimi nagrobkami, wśród których są groby uczestników Powstania Listopadowego i Styczniowego. W miasteczku znajduje się także sanktuarium ufundowane w XVII wieku przez polskiego hetmana Marcina Kazanowskiego. Od 2002 roku w sanktuarium organizowane są każdego lata Franciszkańskie Spotkania Młodych, w organizacji których pomagają wolontariusze akcji.

Wolontariusze zajmują się też porządkowaniem polskiej kwatery na bołszowieckim cmentarzu ocalając nagrobki od zniszczenia. Nikt się nimi bowiem na co dzień nie zajmuje. Akcja Wolontariat dla Kresów to też okazja do odwiedzenia polskiego cmentarza wojennego w Dytiatynie, gdzie rozegrała się ważna dla nowo tworzącej się Rzeczpospolitej Polskiej bitwa. Miejsce to jest zwane polskimi Termopilami.

Trwa rekrutacja, więcej szczegółów dostępnych jest na stronie: http://bratslonce.pl/wolontariat-dla-kresow-2018-rekrutacja/

o. Jan Maria Szewek OFMConv/RIRM

drukuj