Bruksela: dziś spotkanie ministrów obrony państw NATO

W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Polskę reprezentuje szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Uczestnicy obrad podejmą kilka decyzji w związku z przygotowaniami do lipcowego szczytu Sojuszu.

Chodzi m.in. o kwestie lokalizacji dwóch nowych centrów dowodzenia, które mają przyczynić się do stworzenia systemu szybkiego przerzutu wojsk i sprzętu. Ministrowie będą rozmawiali także o równym rozłożeniu ciężarów na obronność oraz o zwiększeniu misji szkoleniowych NATO w Iraku i Afganistanie. Poruszą również temat współpracy w dziedzinie obronności UE.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki zaznacza, że decyzje, które zapadną, będą miały istotne znaczenie dla zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa.

Dzisiejsze decyzje, które zapadną, mają służyć temu, aby poprawiać stan bezpieczeństwa i obronności Polski jako ważnego członka NATO i całego Sojuszu. Myślę, że ta decyzja będzie niezwykle korzystna dla naszego bezpieczeństwa, jak również dla wkładu Polski. Przypomnę, że polski żołnierz wspiera sojusznicze siły na flance wschodniej, na terenie basenu Morza Bałtyckiego, jak również na południu Rumunii. Jest cenionym żołnierzem w NATO – wskazał Jarosław Rusiecki.

Podczas wizyty w Brukseli minister Mariusz Błaszczak w ramach spotkań bilateralnych będzie rozmawiał m.in. z dowódcą połączonych sił NATO w Europie.

W lipcu w Brukseli odbędzie się szczyt, podczas którego mogą zapaść wiążące decyzje dotyczące wzmocnienia struktur i zdolności Sojuszu.

Polska zgłosiła m.in. zainteresowanie ws. usytuowania jednego z centrów dowodzenia. Miałaby się nim stać kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl