Przewodniczący Episkopatu z wizytą na Ukrainie

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, został zaproszony na Ukrainę przez ks. abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego. Przewodniczący KEP-u odwiedzi największe greckokatolickie sanktuarium maryjne na Ukrainie – świątynię w Zarwanicy w obwodzie tarnopolskim.

Zarwanica stała się ośrodkiem kultu maryjnego już w XIII w. Według jednego z podań w 1240 r. do wsi trafił mnich uciekający ze zrujnowanego i spalonego przez Mongołów Kijowa. Śpiąc ujrzał we śnie Matkę Boską. Gdy się obudził, zobaczył ikonę Matki Bożej z małym Jezusem. Mnich uznał to za cud i zbudował dla ikony kapliczkę. Przy kapliczce wytrysło źródełko, z którego woda miała wartości lecznicze i szybko uznano je za cudowne. Zarwanica stała się znana w okolicy i szybko otoczył ją kult wiernych, którzy wierzyli, że pielgrzymując do niej doznają licznych cudów. Według współczesnych badań obraz z Zarwanicy jest jednym z najstarszych na dzisiejszej Ukrainie przedstawień Matki Bożej. Jego powstanie datuje się na XIII-XIV w.

W 1867 r. papież Pius IX wyraził zgodę na koronację ikony i podniesienie świątyni do rangi sanktuarium. Dzięki temu rozpowszechnił się kult Matki Bożej Zarwanickiej, a miejscowość stała się znanym ośrodkiem pątniczym, do którego każdego roku pielgrzymuje 1,5 mln pątników.

W sierpniu 2004 r. odbyła się pielgrzymka pojednania polsko-ukraińskiego do sanktuarium w Zarwanicy. Wzięło w niej udział ponad 200 tys. pielgrzymów z Ukrainy i Polski. Zwierzchnik Cerkwi greckokatolickiej ks. kard. Lubomyr Huzar oraz Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp modlili się wówczas o wzajemne przebaczenie.

episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl