fot. PAP

PE zagłosuje nad rezolucją ws. Ukrainy

Wczoraj w Strasburgu odbyła się debata polityczna w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Podczas spotkania europosłowie podkreślali, że UE powinna pomóc Ukrainie w ustabilizowaniu gospodarki. Wielu wyrażało jednak obawy o jedność tego kraju i zaniepokojenie działaniami Rosji.

Dziś europosłowie przyjmą rezolucję w sprawie Ukrainy. O szczegółach mówi Dawid Nahajowski.

Dziś Parlament Europejski przyjmie rezolucję. Z reguły w takich sytuacjach jest to wspólny projekt rezolucji. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Warto dodać, że powstała osobna rezolucja grupy ECR, w której PE wzywa do utworzenia niezależnej komisji śledczej pod auspicjami instytucji międzynarodowej, tj. Rada Europy, w celu zbadania wszystkich przypadków łamania praw człowieka i przestępstw, które miały miejsce od początku demonstracji na Euromajdanie – zwłaszcza nielegalnego użycia ostrej amunicji przez snajperów policji w celu rozgromienia nieuzbrojonych demonstrantów. W rezolucji Parlament wzywa również do zbadania masowego sprzeniewierzenia funduszy aktywów państwowych przez „koleżków i rodzinę usuniętego prezydenta Janukowycza” oraz do zamrożenia wszystkich aktywów w oczekiwaniu na wyjaśnienie, w jaki sposób zostały nabyte, a w przypadku potwierdzenia, że zostały skradzione – do zwrotu takich aktywów przez rządy państw członkowskich Unii, tj. Wielka Brytania, Łotwa i Austria, które – zdaniem sygnatariuszy rezolucji – są prawdopodobnie głównymi ich odbiorcami – powiedział Dawid Nahajowski.

Dziś ukraiński parlament ma zatwierdzić skład nowego rządu. Nazwiska kandydatów na członków rządu zaufania narodowego zostały ogłoszone wczoraj na Majdanie niepodległości w Kijowie, gdzie zgromadziły się tysiące ludzi. Premierem miałby zostać Arsenij Jaceniuk z partii Batkwiszczyna.

RIRM

drukuj