Kulminacja akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Tłusty czwartek to ostatni dzień akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Jej celem jest pomoc ludziom z Republiki Środkowej Afryki, w tym wielu polskim misjonarzom. Pomysłodawcą akcji jest misjonarz br. Benedykt Pączka, przebywający w RŚA.

Jeszcze dziś pączka do Afryki może wysłać każdy z nas. W jaki sposób to zrobić?- mówi Piotr Gajda, koordynator akcji.

W bardzo łatwy sposób możemy pomóc. Możemy, np. zrezygnować z jednego lub dwóch pączków i wysłać pieniądze do Afryki. To jest przekazanie darowizny przez stronę tamtamitu.pl. Drugą z możliwości jest zakup pączka afrykańskiego w jednej z naszych czadowych kawiarni. Tych kawiarni jest już dwadzieścia. W tłusty czwartek można kupić takiego pączka afrykańskiego, a cukiernie część dochodu ze sprzedaży tych pączków przekażą na konto fundacji – powiedział Piotr Gajda.

Sytuacja w Republice Środkowej Afryki jest tragiczna. W wyniku trwającej tam od ponad roku rebelii dzieci straciły swoich rodziców, spalono wioski i rozkradziono dobytek.

Z pozyskanych środków organizowany jest transport z pomocą humanitarną – mówi o. Tomasz Grabiec, dyrektor Sekretariatu Misyjnego w Krakowie.

W obecnej sytuacji, kiedy tamtejsza społeczność straciła wszystko – pieniądze z pączków pójdą na pomoc socjalną, a przede wszystkim na odbudowę domów. Obecnie napływają do nas informacje poszczególnych misji o zapotrzebowaniu na rzeczy codziennego użytku. Potrzebne są: koce, leki, mleko w proszku i multiwitaminy. Cały czas w zespole przy MSZ analizowane jest to, jak sprawić, by nasza pomoc mogła być pomocą humanitarną, a nie tylko jednorazowym zastrzykiem. Choć od jednego zastrzyku – symbolicznego pączka – zaczynamy i do tego zachęcamy – zwrócił uwagę o. Tomasz Grabiec.

Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła, że Środa Popielcowa będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej.

RIRM

drukuj