Papieska pomoc dla ofiar suszy w Afryce

Papież Franciszek przekazał do dyspozycji rządu w Lesotho 400 tys. dolarów jako pomoc dla złagodzenia następstw suszy, która nawiedziła zarówno ten kraj, jak też całą południową Afrykę.

Skutki zjawiska El Niño to nie tylko brak wody, głód i choroby, ale także spowolnienie gospodarcze. W ostatnim sezonie w Lesotho odnotowano spadek produkcji roślinnej o 62 proc. Wskutek tego ponad 500 tys. ludzi zostało pozbawionych środków do życia.

– Ojciec Święty postanowił przekazać 400 tys.  dolarów dla Królestwa Lesotho  jako znak miłości do ubogich i zepchniętych na margines – powiedział ks. abp Peter Bryan Wells, nuncjusz apostolski w tym kraju.

Ks. abp podkreślił, że Ojciec Święty zwykle nie przekazuje tego typu wsparcia do dyspozycji rządu. Zgodnie ze standardowymi procedurami Stolicy Apostolskiej pomoc przekazywana jest bowiem za pośrednictwem Caritas Internationalis lub konferencji episkopatu danego kraju.

Jednak tym razem tragiczne skutki suszy sprawiły, że wystarczyła skierowana do Watykanu prośba władz Lesotho, by odpowiedź została udzielona natychmiastowo.

– Będziemy dokonywać częstych wizytacji w celu sprawdzenia, w jaki sposób pieniądze są wykorzystywane – zapewnił ks. abp Peter Wells.

Nuncjusz Apostolski w Lesotho przypomniał przy tej okazji wezwanie papieża Franciszka skierowane do całej społeczności międzynarodowej w kwestii ekologii.

Zaapelował o większą świadomość szkód, jakie powoduje człowiek w środowisku naturalnym, co zawsze najmocniej uderza w ubogich. Dlatego też „Ojciec Święty w sposób wyjątkowy traktuje Afrykę, zwłaszcza mniejsze kraje, które zmagają się z wieloma trudnościami” – podkreślił ks. abp Peter Wells.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl