Papież do katolickich lekarzy: chory to nie maszyna do naprawienia
Papież Franciszek powiedział w poniedziałek katolickim lekarzom, że ich rola nie może być sprowadzona do „wykonawców” woli chorego. Przypomniał o znaczeniu sprzeciwu sumienia i dodał, że chory to nie „maszyna do naprawienia”.
Podczas spotkania z delegacją Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich Franciszek apelował: „Niech nie zabraknie waszej troski także w obronie wolności sumienia; lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia”.
„Nie jest do przyjęcia to, aby wasza rola została sprowadzona do funkcji zwykłych wykonawców woli chorego albo wymogów systemu służby zdrowia, w którym pracujecie” – oświadczył papież.
Wyraził przekonanie, że lekarze katoliccy zobowiązani są do „szczególnej formy ludzkiej solidarności i chrześcijańskiego świadectwa”.
Papież apelował o potwierdzenie „centralnego znaczenia osoby chorej i jej godności wraz z niezbywalnymi prawami, w pierwszym rzędzie prawem do życia”.
„Należy przeciwstawić się tendencji, deprecjonującej chorego człowieka i traktującej go jak maszynę do naprawienia, bez poszanowania zasad moralnych i przy wyzysku najsłabszych i odrzucaniu wszystko, co nie odpowiada ideologii wydajności i zysku” – powiedział papież Franciszek.
„Obrona osobistego wymiaru chorego jest konieczna dla humanizacji medycyny” – wskazał.
Papież wezwał lekarzy: „Starajcie się angażować w waszych krajach i na szczeblu międzynarodowym zabierając głos w środowiskach specjalistycznych, a także w debatach dotyczących legislacji związanej z wrażliwymi tematami etycznymi, takimi jak przerywanie ciąży, koniec życia czy medycyna genetyczna”.
Dodał też: „Kościół jest za życiem i troszczy się o to, aby nic nie było przeciwne życiu”, zwłaszcza – jak podkreślił – słabemu i bezbronnemu.
PAP/RIRM