Papież do katolickich lekarzy: chory to nie maszyna do naprawienia

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek katolickim lekarzom, że ich rola nie może być sprowadzona do „wykonawców” woli chorego. Przypomniał o znaczeniu sprzeciwu sumienia i dodał, że chory to nie „maszyna do naprawienia”.

Podczas spotkania z delegacją Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich Franciszek apelował: „Niech nie zabraknie waszej troski także w obronie wolności sumienia; lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia”.

„Nie jest do przyjęcia to, aby wasza rola została sprowadzona do funkcji zwykłych wykonawców woli chorego albo wymogów systemu służby zdrowia, w którym pracujecie” – oświadczył papież.

Wyraził przekonanie, że lekarze katoliccy zobowiązani są do „szczególnej formy ludzkiej solidarności i chrześcijańskiego świadectwa”.

Papież apelował o potwierdzenie „centralnego znaczenia osoby chorej i jej godności wraz z niezbywalnymi prawami, w pierwszym rzędzie prawem do życia”.

„Należy przeciwstawić się tendencji, deprecjonującej chorego człowieka i traktującej go jak maszynę do naprawienia, bez poszanowania zasad moralnych i przy wyzysku najsłabszych i odrzucaniu wszystko, co nie odpowiada ideologii wydajności i zysku” – powiedział papież Franciszek.

„Obrona osobistego wymiaru chorego jest konieczna dla humanizacji medycyny” – wskazał.

Papież wezwał lekarzy: „Starajcie się angażować w waszych krajach i na szczeblu międzynarodowym zabierając głos w środowiskach specjalistycznych, a także w debatach dotyczących legislacji związanej z wrażliwymi tematami etycznymi, takimi jak przerywanie ciąży, koniec życia czy medycyna genetyczna”.

Dodał też: „Kościół jest za życiem i troszczy się o to, aby nic nie było przeciwne życiu”, zwłaszcza – jak podkreślił – słabemu i bezbronnemu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl