fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Ks. kard. S. Dziwisz: Potrzeba ludzi, którzy mieliby serce, odwagę, życzliwość

Współczesny świat potrzebuje ludzi, którzy mieliby serce, odwagę, życzliwość i miłość – powiedział dziś ks. kard. Stanisław Dziwisz podczas gali podsumowującej XI edycję programu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”.

Na uroczystości w Operze Krakowskiej młodzież, która uczestniczyła w programie „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, prezentowała (w formie spektakli, prezentacji multimedialnych) swoje działania – przede wszystkim pomoc niesioną biednym, wykluczonym i chorym w Polsce i na świecie.

Program powstał w odpowiedzi na przesłanie Papieża Polaka, który apelował podczas ostatniej wizyty w Polsce, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz przez 39 lat służył u boku Jana Pawła II.

„Znam jego wrażliwość. Wiem, że byłby bardzo szczęśliwy z tego, co tu widzieliśmy, słyszeli (…), żeśmy zrealizowali jego testament – by mieć wyobraźnię miłosierdzia przez realizację jego słów” – powiedział były metropolita krakowski.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas konsekracji bazyliki w Łagiewnikach, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski, były skierowane do wszystkich.

„Dziś możemy powiedzieć, że nasza młodzież jest wrażliwa, widzi wokół siebie tych, którzy potrzebują wsparcia, miłości, serdeczności. Młodzież nie tylko <<widzi>>, ale i czyni miłosierdzie” – zaznaczył ks. kardynał.

Dodał, że Jan Paweł II byłby wdzięczny za te świadectwa miłosierdzia, miłości.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz podziękował też szkołom, które realizowały program „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”.

„Szkoła nie tylko kształci, ale i wychowuje. Myślę, że realizując program, szkoła przyczynia się do wychowania (…), aby służyć. Człowiek winien przede wszystkim służyć i on zyskuje na tym bardziej niż ci, którzy są obdarowywani” – powiedział były metropolita krakowski.

Stwierdził też, że „nam potrzeba miłosierdzia. Współczesny świat potrzebuje ludzi, którzy mieliby serce, odwagę, życzliwość i miłość”.

Głównym organizatorem programu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – instytucja kultury województwa małopolskiego.

W tegorocznej XI edycji udział wzięło około 200 małopolskich szkół. 15 najbardziej zaangażowanych otrzymało dziś nagrody. Pierwsze miejsce zajęły drużyny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie i szkół podstawowych im. Jana Pawła II w Cichem, nr. 1 im. Królowej Jadwigi w Pcimiu, im. Mikołaja Kopernika w Białce, im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy. W nagrodę zwycięzcy pojadą na wycieczkę do Rzymu.

Od 2007 do 2017 r. w programie uczestniczyło 30 tys. uczniów z nauczycielami z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

 

PAP/RIRM

drukuj