fot. sxc.hu

RBN o rocznicy w NATO i sytuacji na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego omówi dziś kwestie 15-lecia Polski w NATO oraz konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa Polski. Będzie to trzecie w ostatnim czasie spotkanie RBN dotyczące Ukrainy.

Wcześniej Rada omawiała polskie i europejskie relacje z Ukrainą oraz polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego.

Rozmowy o przyszłości Polski w NATO mają strategiczne znaczenie zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie i wynikającej z niej postawy Rosji – mówi europoseł Zbigniew Ziobro, szef SP.

Kto jeszcze kilka miesięcy temu pomyślałby, że na Ukrainie dojdzie do rozlewu krwi. Sytuacja jest tam bardzo skomplikowana. Dlatego i ocena sytuacji na Ukrainie, która jest szczególnym punktem zapalnym na terenie Polski i sytuacja związana z planami i działaniami Rosji, aż wreszcie kontekst naszej działalności w Sojuszu, który coraz mniej staje się sojuszem militarnym, a coraz bardziej staje się sojuszem dyplomatycznym wymaga bardzo poważnej debaty. (…) Polska musi być gotowa i musi wykorzystać ewentualnie swój potencjał obronny oraz nawiązywać relacje międzynarodowe, które tworzą optymalne warunki dla naszego bezpieczeństwa – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro.

Kryzys polityczny na Ukrainie zdominuje także rozpoczynające się dziś spotkanie ministrów obrony krajów NATO. Będą się oni zastanawiać, w jaki sposób wspierać demokratyczne przemiany na Ukrainie, by podtrzymać partnerstwo sojuszu z Kijowem. Natomiast komisja NATO-Ukraina zbierze się jutro.

Rzecznik NATO przekazała, że w najbliższych dniach nie jest planowane żadne spotkania Rady NATO-Rosja.

RIRM

drukuj