fot. PAP/EPA

Republika Środkowej Afryki czeka na pomoc

Tragiczna sytuacja w Republice Środkowej Afryki wymaga doraźnej pomocy w różnej formie. Brakuje podstawowych rzeczy codziennego użytku.

Straty po trwającej tam od ponad roku rebelii są ogromne; dzieci straciły swoich rodziców, spalono wioski i rozkradziono dobytek.

Polscy misjonarze organizują wiele akcji, z których środki przeznaczane są na pomoc ofiarom.  Jedną z takich inicjatyw jest akcja pt.: „Wyślij pączka do Afryki”, która trwa do jutra.

Z kolei działający przy polskim MSZ zespół, składający się
z przedstawicieli Kościoła, dyplomatów i wojskowych pomaga w dystrybucji zebranych i zakupionych rzeczy do RŚA, by pomoc trafiła do właściwych osób.

Przygotowany jest transport pomocy humanitarnej, bo zostały wyznaczone już punkty, do których ta pomoc ma dotrzeć. Pracuje nad tym cały sztab ludzi. Musimy wiedzieć, kto to odbierze, kto będzie się zajmował dystrybucją, aby ta pomoc dotarła do tych najbardziej potrzebujących. Dzięki temu, że istnieje ten zespół, możemy analizować możliwości dystrybucji. Jednak ta prawdziwa pomoc będzie mogła tam trafić dopiero za parę miesięcy, kiedy sytuacja w kraju się ustabilizuje – powiedział o. Tomasz Grabiec, dyrektor Sekretariatu Misyjnego w Krakowie.

Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła, że Środa Popielcowa będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej.

RIRM

drukuj