Działania Boko Haram poważnie naruszają prawo międzynarodowe

Nasilające się akty przemocy, prześladowania i morderstwa dokonywane przez bojówki Boko Haram w Nigerii, a także w Kamerunie, Czadzie i Nigrze, są poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego” – powiedział w Genewie ks. abp Silvano Tomasi, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych.

Na specjalnej sesji oenzetowskiej Rady Praw Człowieka, poświęconej ich naruszaniu w Nigerii, ks. abp Silvano Tomasi zwrócił uwagę, że chodzi tu „o zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości. Powinno to wywołać natychmiastową, skuteczną reakcję rządów tych państw, przy solidarności ze strony wspólnoty międzynarodowej”.

Watykański dyplomata stwierdził, że morderstwa, okaleczenia, porwania, wypędzanie z domów, pogwałcanie godności i wszelkich praw człowieka, dokonywane w imię religii „są plagą, którą należy wykorzenić. Dotyczy to bowiem nas wszystkich, każdej rodziny i całej wspólnoty międzynarodowej”.

Według ks. abp. Tomasiego masakrowania niewinnych ludzi przez Boko Haram, które zadeklarowało ostatnio wyraźnie podporządkowanie się tzw. Państwu Islamskiemu (ISIS), nie można w żaden sposób usprawiedliwiać wiarą w Boga. Przeciwnie, jest to wykorzystywanie religii do innych celów, niemających z nią nic wspólnego.

Mimo wysiłków rządu Nigerii i sąsiednich krajów islamiści z Boko Haram kontynuują swoją zbrodniczą akcję, co prowadzi do destabilizacji całego regionu. W związku z tym według watykańskiego przedstawiciela w Radzie Praw Człowieka nadszedł czas, aby wspólnota międzynarodowa włączyła się do działań przeciwko Boko Haram. W ten sposób stanie w obronie życia milionów mieszkańców regionu i zapobiegnie dalszemu rozszerzaniu się konfliktu na kolejne kraje Afryki.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl