Zbiórka na rzecz Ukrainy w europejskich kościołach

W kościołach całej Europy zostanie dziś przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu na Ukrainie. O pomoc dla Ukraińców zaapelował w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Ojciec Św. Franciszek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w wyniku toczącego się od 2 lat konfliktu na wschodzie tego kraju ucierpiało już ponad 3 mln osób. Zginęło ponad 9 tys., a ponad 20 tys. zostało rannych.

Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, nie spodziewa się zmiany sytuacji na Ukrainie w najbliższym czasie.

Ukraina już jakoś szczególnie się nie zmieni, jeśli nie nastąpi ten impuls zewnętrzny. W najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z trwającym systemem oligarchicznym i powtarzającymi się przesileniami rządowymi, być może też ze wcześniejszymi wyborami. Sytuacja ekonomiczna i polityczna w jakiś szczególny sposób się nie poprawi. I o to chodzi Rosji. Ta wojna  w tej chwili służy do wysysania sił żywotnych z państwa ukraińskiego, zużywania jego zasobów po to właśnie, aby Ukraina nie odniosła sukcesu, gdyż sukces demokracji na Ukrainie podważa stabilność reżimu Putina w Rosji – zwraca uwagę dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Środki, które uda się dziś zebrać w kościołach, będą przeznaczone na przygotowywane przez Stolicę Apostolską projekty wsparcia.

Episkopat Polski, w odpowiedzi na apel Papieża, prosi o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Księża biskupi zachęcają też do modlitwy o pokój na Ukrainie [zobacz].

RIRM

drukuj