fot. gov.pl

Ukraina: zmarł Mirosław Rowicki, założyciel „Kuriera Galicyjskiego”

Zmarł Mirosław Rowicki, założyciel i redaktor naczelny ukazującego się na Ukrainie polskiego dwutygodnika „Kurier Galicyjski”. Ubolewanie z powodu śmierci Rowickiego wyraziła m.in. polska dyplomacja. Urodzony w 1953 roku Rowicki odszedł 9 lipca.

„Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Mirosława Rowickiego, kawalera Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, działacza Solidarności, którego represjonowały w latach 80. władze komunistyczne, założyciela i redaktora naczelnego dwutygodnika +Kurier Galicyjski+, największej polskiej gazety na Ukrainie” – napisała Ambasada RP w Kijowie.

Jak dodano, „Rowicki był inspiratorem wielu działań na rzecz dialogu i służących zbliżeniu Polski i Ukrainy, w tym spotkań w Jaremczu, tradycyjnie gromadzących polityków i dyplomatów, a także naukowców, dziennikarzy i analityków obu krajów”.

Wyrazy współczucia bliskim zmarłego złożyli m.in. Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

„Kurier Galicyjski” podkreślił w czwartek wieczorem, że odejście Rowickiego to „niepowetowana strata dla środowiska polskiego na Ukrainie”.

„Rowicki cieszył się autorytetem wśród Polaków na Ukrainie, w środowiskach ukraińskich i w Polsce” – wskazano.

Jak informuje „Kurier Galicyjski”, pismo ukazało się po raz pierwszy w sierpniu 2007 roku, a z czasem rozrosło się do portalu, kanału TV, radia i studia filmowego.

PAP

drukuj