fot. PAP/EPA

Kolejna próba wznowienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego

Francja organizuje 30 maja w Paryżu międzynarodowe spotkanie na szczeblu ministrów, które będzie próbą wznowienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego – poinformował szef dyplomacji francuskiej Jean-Marc Ayrault.

W rozmowie z przedstawicielami czterech dzienników – „Wall Street Journal”, „Haarec”, „Al Quds Al Arabi” i „Liberation” – Ayrault poinformował, że spotkanie paryskie otworzy prezydent Francji Francois Hollande i wezmą  nim udział przedstawiciele ponad dwudziestu krajów, ale odbędzie się ono bez udziału Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

Jeśli się powiedzie, powinno doprowadzić w drugiej połowie 2016 roku do międzynarodowego spotkania na szczycie, tym razem z udziałem izraelskich i palestyńskich przywódców.

Nie ma innego rozwiązania konfliktu, jak tylko formuła dwóch państw żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie z Jerozolimą jako stolicą, którą będą się dzielić – oświadczył Jean-Marc Ayrault.

Nie możemy pozostać z założonymi rękami, należy działać dopóki nie jest za późno  – dodał szef francuskiego MSZ, precyzując, że  punktem wyjścia dla paryskiej debaty będzie  arabska „inicjatywa pokoju” z 2002 roku”, która została przez Izrael odrzucona.

PAP/RIRM

drukuj