fot. PAP/EPA

Francja: 360 strażaków, w tym Polacy, wciąż walczy z pożarem na południu kraju

Ponad 360 strażaków z kilku europejskich krajów, w tym z Polski, pozostawało we wtorek zaangażowanych w walkę z rozległym pożarem na południu Francji, który wybuchł tam w ostatnich dniach.

W kilku gigantycznych pożarach, trawiących od początku lata południowo-zachodnie rejony Francji, spłonęło 7400 hektarów gruntów, w tym lasy sosnowe uchodzące za jeden z najbardziej urokliwych elementów tamtejszego krajobrazu.

Jak poinformowała agencja AFP, w stanie gotowości pozostaje cała grupa 146 polskich strażaków, którzy stanowią najliczniejszą zagraniczną ekipę ratowniczą. Jest także 141 strażaków niemieckich i austriackich oraz 77 z Rumunii.

Podpułkownik Laurent Pham z miejscowej straży pożarnej powiedział, że „ogień wciąż płonie pod ziemią, w torfowej glebie”.

„Naszą misją jest teraz gaszenie gorących punktów, kontynuowanie prac na granicach pożarów i zabezpieczenie terenu, aby uniknąć ponownego wznowienia stałego, niekontrolowanego ognia” – powiadomił.

Podkreślił przy tym, że ryzyko powstania nowych pożarów jest duże, bowiem w przyszłym tygodniu można spodziewać się dalszego wzrostu temperatury.

Wcześniej we wtorek oficer prasowy polskiej grupy ratowniczej asp. Łukasz Nowak poinformował, że Polacy realizują działania związane z dogaszaniem ognisk pożaru.

W ubiegły piątek polska grupa ratownictwa dojechała do Francji, w okolice Bordeaux, gdzie płonęło prawie 1000 hektarów lasów. W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych z województw zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV).

Także we wtorek francuska stacja telewizyjna BFM podała, że od początku lata zatrzymano we Francji 25 osób podejrzanych o podpalenia lasów i pól.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl