fot. PAP/EPA

Emmanuel Macron spotka się dziś z Angelą Merkel

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się dziś z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. To pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna nowego prezydenta.

W niedzielę Emmanuel Macron został zaprzysiężony na prezydenta Francji. W swoim pierwszym wystąpieniu zapowiedział m.in. starania o pojednanie społeczeństwa oraz odbudowanie pozycji kraju na świecie. Mówił też o potrzebie reformy Unii Europejskiej.

Jeszcze w kampanii wyborczej jako kandydat na prezydenta Macron wskazywał na wzmocnienie głosu Paryża w ramach Unii.

Dr Lech Jańczuk, politolog, spodziewa się, że wizyta będzie poświęcona właśnie kwestii przyszłości polityki francusko-niemieckiej w Unii Europejskiej.

– Tandem niemiecko-francuski utrzymuje się już od dłuższego czasu i próbuje sterować Unią Europejską. Warto podkreślić, że Macron w swojej kampanii wyborczej mówił o zwiększeniu roli Francji w procesie decyzyjnym UE. W domyśle chodziło o to, by odbyło się to kosztem Niemiec. Myślę, że obie strony są zainteresowane tym, żeby porozmawiać i ustalić działania na najbliższe lata, czyli wspólną politykę niemiecko-francuską w ramach Unii – wskazuje dr Jańczuk.

Emmanuel Macron w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał kandydatkę Frontu Narodowego Marine Le Pen. Macron zastąpił socjalistę Francois Hollande’a. Jest ósmym prezydentem V Republiki Francuskiej. Ma 39 lat.

RIRM

drukuj