PAP/EPA

Niemcy: Sondażowe wyniki exit polls dają po 25 proc. CDU/CSU i SPD w wyborach do Bundestagu

W Niemczech dobiegły końca wybory do Bundestagu. Sondażowe wyniki pokazują, że zarówno chadecy z CDU/CSU, jak i socjaldemokraci z SPD uzyskali po 25 proc. głosów. Teraz naszych zachodnich sąsiadów czekają trudne rozmowy koalicyjne. Poprzednie – po wyborach cztery lata temu – trwały aż pół roku.

To koniec pewnej epoki w niemieckiej polityce. Kanclerz Angela Merkel odchodzi na emeryturę. Dziś nasi zachodni sąsiedzi wybierali nowe władze. Przez całą kampanię wyborczą AM wspierała kandydata CDU-CSU premiera Nadrenii-Północnej Westfalii Armina Lascheta. To on – według niej – ma być gwarantem stabilności Niemiec.

Ale zwycięstwo Lascheta nie jest takie pewne. Wyniki exit polls dają remis CDU/CSU i socjaldemokratom z SPD. Ugrupowania uzyskały po 25 proc. głosów. Czy Niemcy obrały nowy kurs i nowym kanclerzem zostanie dotychczasowy minister finansów, kandydat SPD Olaf Scholz? Odpowiedź na to pytanie przyniosą dopiero oficjalne wyniki, a później koalicyjne rozmowy i porozumienie w sprawie podziału władzy.

Sporo do powiedzenia będzie miała tu partia Zielonych. Sondaże dają jej 15-procentowe poparcie. Liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD uzyskały po 11 proc. poparcia. Lewica ma 5 proc. głosów.

TV Trwam News

drukuj