Trwa napływ imigrantów do Niemiec

Niemieckie władze spodziewają się, że co raz więcej nielegalnych migrantów będzie próbowało dostać się do Niemiec. Jednym z powodów jest napięta sytuacja we Włoszech, dokąd wciąż napływają migranci z Afryki.

Od stycznia do lipca z zamiarem ubiegania się o azyl przyjechało do Niemiec 90 tys. obcokrajowców. Zdaniem gazety „Welt am Sonntag”, oznacza to, że policja zatrzymuje zaledwie niewielki odsetek migrantów przedostających się przez zieloną granicę do Niemiec. Większość z nich nie posiada żadnych dokumentów. W pierwszej połowie tego roku niemiecka policja zatrzymała 25 tys. osób, które chciały nielegalnie przekroczyć granicę. Najwięcej prób przejścia przez zieloną granicę miało miejsce na granicy z Austrią – ponad 8 tys. Ze Szwajcarii nielegalnie próbowało wjechać do Niemiec ponad 3 tys. uchodźców.

Politolog dr Marcin Sienkiewicz nie sadzi, by polityka przyjmowania uchodźców i migrantów się zmieniła, co oznacza, że za naszą zachodnia granicą będzie mieszkać coraz więcej migrantów spoza Europy.

– Jakie to może mieć konsekwencje wewnętrzne dla samych Niemiec? Otóż mogą narastać spory przede wszystkim między landami a rządem federalnym, które będą musiały ponosić koszty przyjmowania emigrantów na terytorium Niemiec i wdrażania w życie polityki asymilacyjnej – mówi dr Sienkiewicz i wskazuje też na inne możliwe napięcia i konflikty.

– Mogą narastać konflikty między władzami a społecznościami lokalnymi, które stopniowo będą odczuwać dolegliwość związaną z przybywaniem kolejnych fal ludzi pochodzących z zupełnie innych kręgów cywilizacyjnych – podkreśla ekspert.

Europa  jest celem migracji dla wielu Afrykańczyków, którzy liczą na wyższy poziom życia.

Najwięcej migrantów i uchodźców z Afryki przybywa obecnie  do Włoch. Od początku roku do portów Italii dotarło ponad 95 tys. migrantów. Włosi nie są w stanie zapewnić im takich warunków, jakich oczekiwali, dlatego usiłują oni przedostać się dalej, na Zachód Europy, w tym do bogatych Niemiec. O determinacji Afrykańczyków świadczą ich próby przedostawania się do  hiszpańskiej enklawy w Maroku, która jest dla nich oknem i punktem startu do Europy. Dziś rano około 200 migrantom udało się tu przedostać z Afryki Subsaharyjskiej. Hiszpańscy celnicy nie wiedzą, jak ich powstrzymać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj