Przywódcy ,,normandzkiej czwórki” omówili sytuację na Ukrainie

Przywódcy Francji, Rosji, Ukrainy i Niemiec omówili podczas rozmowy telefonicznej sytuację na Ukrainie i podkreślili, że ,,są zdeterminowani” realizować porozumienia rozejmowe z Mińska – poinformowano w nocy z poniedziałku na wtorek w stolicach tych krajów.

Francois Hollande, Władimir Putin, Petro Poroszenko i Angela Merkel, czyli tzw. ,,normandzka czwórka”, przypomnieli o ich ,,zaangażowaniu na rzecz porozumień z Mińska” i o ich ,,determinacji uczynienia wszystkiego, aby były one realizowane w całości i jak najszybciej” – głosi komunikat opublikowany przez Pałac Elizejski.

Czterej przywódcy za najpilniejsze uznali podjęcie ,,wszelkich niezbędnych posunięć” w celu umocnienia rozejmu na wschodzie Ukrainy, wycofania ciężkiej broni z rejonu konfliktu, uwolnienia jeńców i rozdzielenia sił separatystów i armii ukraińskiej.

Według Pałacu Elizejskiego, wskazano też na potrzebę przeprowadzenia wyborów lokalnych w Donbasie, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i standardami OBWE.

Natomiast służba prasowa Kremla poinformowała, że Władimir Putin wezwał do natychmiastowego przerwania ostrzeliwania przez siły ukraińskie gęsto zaludnionych rejonów Donbasu. W relacji Kremla wskazano na potrzebę bezpośredniego dialogu Kijowa z separatystami z tzw. republik Donieckiej i Ługańskiej.

Komunikat Kremla stwierdza też, że partnerom z ,,formatu normandzkiego” przekazano, uzgodniony z separatystami, pakiet propozycji dotyczących wyborów lokalnych, specjalnego statusu rejonów Doniecka i Ługańska oraz amnestii i decentralizacji.

Mimo obowiązującego formalnie rozejmu na wschodzie Ukrainy dochodzi praktycznie codziennie do incydentów zbrojnych. W poniedziałek armia ukraińska poinformowała o ostrzale moździerzowym separatystów, w rezultacie którego 1 żołnierz poniósł śmierć a 3 zostało rannych.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj