fot. PAP/EPA

Niemcy: wysokie ryzyko terrorystyczne

Minister spraw wewnętrznych Niemiec ostrzega przed zagrożeniem kolejnymi atakami terrorystów. Zatrzymano w tej sprawie dwóch mężczyzn.

Rządy poszczególnych niemieckich landów opowiadają się za rozszerzeniem monitoringu publicznego oraz obniżeniem do 14 lat granicy wieku dla osób, wobec których można podejmować śledztwa antyterrorystyczne. Zniesione może zostać także podwójne obywatelstwo.

Niemiecka policja aresztowała mężczyznę w związku ze śledztwem prowadzonym przeciw 24-letniemu Syryjczykowi, który według otrzymanych przez służby informacji miał planować islamistyczny atak w Niemczech.

– Było drugie zatrzymanie, ale nie jest związane z konkretnymi planami ataku, ale raczej z możliwymi aktami przemocy, których dopuściła się ta osoba w Syrii – skomentował Ralf Jaeger, minister spraw wewnętrznych kraju związkowego Nadrenia Połnocna- Westfalia.

Przekazał on też, że nie ma dowodów świadczących o konkretnych planach przeprowadzenia ataku na terytorium RFN. Na wniosek niemieckiej prokuratury generalnej policja przeprowadziła w Północnej Nadrenii-Westfalii obławy w poszukiwaniu islamistów.

Nasi zachodni sąsiedzi przestali być stabilnym bezpiecznym krajem. Zamach w Monachium, czy ataki młodych nożowników pokazały, że niemieckie służby nie są w stanie zapobiec przemocy ze strony migrantów. O nastrojach i faktycznej sytuacji w Niemczech świadczy wypowiedź szefa resortu  spraw wewnętrznych.

Żyjemy w trudnych czasach. Zagrożenie terrorystyczne jest wysokie, zarówno federalna jak i stanowa policja jest pod presją – zaznaczył Thomas de Maiziere, minister spraw wewnętrznych Niemiec.

W reakcji na niedawne zamachy w Niemczech  minister spraw wewnętrznych chce doprowadzić do zniesienia tajemnicy lekarskiej w przypadku, gdy pacjent deklaruje zamiar dokonania aktu terroru – podaje niemiecki dziennik „Bild”.

Według gazety jest to element proponowanych przedsięwzięć na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, jakie szef MSW ma przedstawić jutro. Sprzeciwia się temu jednak zdecydowanie prezes niemieckiej Federalnej Izby Lekarskiej.

Niemieckie media podały też, że za kilka dni krajowi ministrowie spraw wewnętrznych z chadeckiego bloku CDU/CSU wystąpią w Berlinie z oświadczeniem żądając dodatkowych przedsięwzięć wzmacniających bezpieczeństwo wewnętrzne. Chodzi między innymi o  wzmocnienie sił policji, rozszerzenie monitoringu publicznego i przyspieszenie procedur wydalenia niepożądanych cudzoziemców. A także rozbudowanie centrum obrony cybernetycznej w Federalnym Urzędzie Kryminalnym i wykorzystywanie przez tajne służby danych z wywiadu elektronicznego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj