fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent zdecyduje dziś w sprawie ustawy o aptekach?

Prezydent Polski Andrzej Duda powinien dziś ogłosić swoją decyzję ws. ustawy „Apteka dla aptekarza”. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Kancelarii spotkali się z reprezentantami m.in. pracodawców, przedsiębiorców, aptekarzy i pacjentów. Wysłuchano argumentów „za” i „przeciwko” rozwiązaniu „apteki dla aptekarza”.

Nowe przepisy budzą kontrowersje wśród samych farmaceutów, przedsiębiorców, jak i polityków. Przewidują, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci. Dokument wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

Nowe rozwiązania to wynik wieloletniej dyskusji, ustawa ma porządkować system farmaceutyczny – powiedział europoseł Bolesław Piecha, byly minister zdrowia.

– Mamy przepisy antykoncentracyjne, które mówią wyraźnie, że te apteki na terenie województwa, połączonych w jakieś sieci, organizacje, nie mogą obejmować więcej niż 1 proc. Ale to bardzo często jest omijane. Ten porządek jest konieczny, bo za tym można wprowadzić coś bardzo ważnego. To tzw. usługa farmaceutyczna, czyli więcej informacji w aptece. My wiemy, jak wygląda polska ochrona zdrowia, jeżeli chodzi o kolejki do lekarzy specjalistów. Te kolejki zaczynają się również pojawiać u lekarzy pierwszego kontaktu. Dobrze byłoby, żeby placówka służby zdrowia, jaką niewątpliwie jest apteka, odgrywała ważniejszą rolę niż tylko prosty handel lekami – wskazał europoseł.

Resort zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzenia aptek są konieczne m.in. dlatego, że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku.

Według Ministerstwa Zdrowia połowa z ok. 15 tys. aptek jest skupiona w sieciach aptecznych. Zdaniem resortu, na nowych przepisach skorzystają małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

RIRM

drukuj