fot. PAP/Jacek Turczyk

Trwa wizyta prezydenta Polski w Rumunii

Prezydent Polski Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Rumunii. Wczoraj spotkał się z prezydentem i premierem tego kraju, dziś weźmie udział w spotkaniu prezydentów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy zakończą się przyjęciem wspólnej deklaracji.

O godz. 10.30 rozpocznie się uroczystość powitania prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej przez prezydentów Polski i Rumunii, po którym nastąpi pierwsza sesja plenarna. Jeszcze przed godziną 13.00 powinniśmy poznać jej rezultaty w ramach wspólnego oświadczenia.

Prezydent Andrzej Duda ma dziś w planach także spotkanie z Polonią. Najpierw złoży kwiaty przed tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, a następnie uda się do polskiej ambasady.

Już wczoraj w przemówieniach prezydenta Polski i Rumunii widać było jedność. Szczególnie w kontekście budowy gazociągu Nord Stream II, któremu oba kraje mocno się sprzeciwiają.

– Mamy z panem prezydentem absolutnie wspólny pogląd, że trzeba szukać nowych rozwiązań. Nie można pozwolić, by uzależnienie UE – jako rynku odbiorczego od gazu rosyjskiego – się pogłębiało. To także kwestia zdecydowanego sprzeciwu Polski wobec budowy Nord Stream 2. Uważamy, że ta decyzja ma charakter polityczny. Nie jest uzasadniona ani ekonomicznie, ani gospodarczo – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Także prezydent Rumunii wyraził zadowolenie ze wspólnych poglądów, co do współpracy z naszym krajem.

– Cieszymy się, że w Polsce mamy partnera, z którym możemy dzielić wspólne wizje, realizować wspólne cele, które mają na względzie nasze najwyższe interesy – mówił prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Prezydenci zgodzili się także w kwestii obecności sił NATO w tej części Europy, która powinna zostać zdecydowanie zwiększona.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj