Prezydent z „Rydlówki” zachęca do czytania „Wesela” Wyspiańskiego

Prezydent Andrzej Duda w filmowym nagraniu zachęca do udziału w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, odczytując jego fragment w dworku „Rydlówka” w podkrakowskich Bronowicach. Narodowe Czytanie „Wesela” odbędzie się 2 września.

Narodowe Czytanie to organizowana przez prezydenta RP akcja publicznego odczytu narodowej literatury. W tym roku w głosowaniu wybrano „Wesele” Wyspiańskiego.

W opublikowanym na stronie internetowej nagraniu do czytania „Wesela” zachęca prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odczytuje fragment opisujący miejsce weselnej zabawy w izbie dworku w podkrakowskich Bronowicach. To tam, w domu Włodzimierza Tetmajera w 1900 r. odbyło się wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną i tam następnie artysta umieścił akcję swego dzieła.

Prapremiera sztuki odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Chęć udziału w Narodowym Czytaniu zgłaszać można za pośrednictwem formularza na stronie internetowej zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta. Udział mogą brać szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.

W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

PAP/RIRM

drukuj