fot. PAP/EPA

Podsumowanie szczytu NATO w Wilnie

Szczyt NATO w Wilnie dobiegł już końca. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wskazał, iż spotkanie w Wilnie dało Ukrainie fundamenty bezpieczeństwa jak nigdy przedtem i dało jej drogę do członkostwa w Sojuszu. Tymczasem na Ukrainie nie ustają ataki Rosjan, którzy wciąż atakują Kijów z powietrza.

Za nami kolejna noc, kiedy Rosjanie prowadzą ataki na stolice Ukrainy. Mer Kijowa, Witalij Kliczko, przekazał, że służby ratunkowe interweniowały w kilku dzielnicach.

„W dzielnicy Podilskij strażacy, walcząc z pożarem domu mieszkalnego, znaleźli zwłoki osoby” – wskazał Witalij kliczko.

Pożary wybuchły w kilku dzielnicach Kijowa. Obrona powietrzna ukraińskiej stolicy minionej nocy otworzyła ogień do atakujących rosyjskich dronów. Wybuchy nastąpiły także w innych obwodach Ukrainy, w tym w chmielnickim na zachodzie, mikołajewskim na południu i zaporoskim na południowym wschodzie.

Tymczasem prezydent Ukrainy, wracając ze szczytu NATO w Wilnie, mówił, że rozwiano „wszelkie wątpliwości lub niejasności co do tego, czy Ukraina będzie w NATO”. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, potwierdził, że Ukraina będzie w Sojuszu.

– Bardzo ważne jest to, że po raz pierwszy w czasie naszej niepodległości stworzyliśmy fundament bezpieczeństwa na naszej drodze do NATO. Są to konkretne gwarancje bezpieczeństwa potwierdzone przez siedem największych demokracji świata. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich ram bezpieczeństwa i to na poziomie G7. Opierając się na tym fundamencie, zbudujemy nową, prawnie wiążącą architekturę dwustronnych umów bezpieczeństwa z najsilniejszymi z nich – akcentował Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński przywódca dodał, że dzięki spotkaniu przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie uzyskano jedność.

– Co zyskaliśmy dzięki szczytowi? Myślę, że w ostatecznym rozrachunku uzyskaliśmy duży pozytyw. Naprawdę osiągnęliśmy jedność, a przywódcy poparli Ukrainę. Było jednoznaczne, że Ukraina będzie w NATO. Mówiąc o tym, kiedy to nastąpi, jestem przekonany o poparciu przywódców wynikającym z dzisiejszych wystąpień każdego z nich na naszym spotkaniu NATO-Ukraina. Otrzymaliśmy silne wsparcie od dziesiątek krajów – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Ukraina ma przystąpić do NATO, gdy pozwoli na to sytuacja w kraju, czyli kiedy zakończy się wojna.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl