fot. PAP/Jacek Turczyk

A. Duda: Najważniejsze jest to, aby Sojusz był solidarny i aby był jednością

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który przybył z oficjalną wizytą do Polski. Z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiał o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO, który odbędzie się w naszym kraju.

Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji poinformował, że pomiędzy krajami członkowskimi trwają ostatnie ustalenia co do postanowień, jakie mają zapaść na szczycie.

Podkreślił, że z naszego punktu widzenia istotne jest to, aby ten szczyt miał wszechstronny charakter tzn. odpowiedział na wszystkie wyzwania, które stoją przed Sojuszem.

W tym kontekście prezydent zwrócił uwagę na potrzebę zapewniania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, a także na południu.

– Co jest najważniejsze z naszego punktu widzenia? Najważniejsze jest to, aby Sojusz był solidarny i aby Sojusz był jednością, abyśmy wszystkie decyzje podejmowali wspólnie i aby były one elementem pewnego kompromisu, który jest zawierany pomiędzy państwami, przy założeniu, że bezpieczeństwo każdego członka Sojuszu i wszystkich razem jest bezpieczeństwem niepodzielnym, że Sojusz musi być razem, musi reagować na wszystkie te wyzwania, które przed nim stoją. To oznacza z naszego punktu widzenia, z punktu widzenia Polski, m.in. wzmocnienie obecności Sojuszu w naszej części Europy, czyli na wschodniej flance NATO, w Polsce, w państwach bałtyckich, i to o tym właśnie rozmawialiśmy przed chwilą z panem sekretarzem generalnym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w połowie czerwca odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP mówił także o solidarności wewnątrz Sojuszu. Dlatego też Polska wyśle na Morze Egejskie fregatę Kościuszko. Polscy marynarze będą wspierać misję NATO związaną z kryzysem uchodźczym.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że szczyt ma odpowiedzieć na najpoważniejsze wyzwania dla zagrożenia bezpieczeństwa ze wschodu i południa. Polska odgrywa bardzo ważną rolę w odpowiedzi na te zagrożenia – podkreślił.

Szef Sojuszu stwierdził, że lipcowy szczyt będzie przełomowy. NATO zwiększy wysuniętą obecność na wschodniej części Sojuszu. Będzie to wielonarodowa rotacyjna obecność. Jak powiedział, dyskutowane są lokalizacje zwiększonej obecności wojsk NATO.

We wtorek szef NATO spotka się z szefem MON, następnie, będzie rozmawiał z premier Beatą Szydło. O godz. 11.00 Stoltenberg będzie miał wystąpienie na Uniwersytecie Warszawskim. Po południu ma się spotkać z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

W agendzie warszawskiego szczytu oprócz obrad w gronie państw członkowskich, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, zostaną zwołane dwa dodatkowe posiedzenia na najwyższym szczeblu: NATO-Ukraina oraz NATO-UE.

W obradach na najwyższym szczeblu będą uczestniczyły także Szwecja i Finlandia. Szczyt NATO odbędzie się 8-9 lipca w Warszawie.

RIRM

drukuj