Szef NATO otworzył wojskowy ośrodek szkoleniowy pod Tbilisi

W Krcamoso koło Tbilisi odbyły się w czwartek uroczystości inaugurujące wojskowy ośrodek szkoleniowy. Wziął w nich udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Powiedział, że „centrum to jest znaczącym krokiem ku pogłębieniu współpracy” Gruzji z NATO.

Wszystkie te działania pomagają Gruzji realizować jej aspiracje dotyczące członkostwa w NATO – dodał Stoltenberg.

Wyjaśnił też, że otworzenie ośrodka szkoleniowego to jeden z kroków, jakie podjęto zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, aby wzmocnić „zdolności obronne” Gruzji.

Wspólny Ośrodek Szkoleń i Ewaluacji (JTEC) to element współpracy NATO z Gruzją zapowiedziany na ubiegłorocznym szczycie sojuszu w Walii. Do celów JTEC wykorzystana będzie infrastruktura armii gruzińskiej w Krcanisi oraz w Waziani.

Jesienią 2014 roku NATO na szczycie w Newport zapowiedziało, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów sojuszu. Prócz stworzenia JTEC zaplanowano w związku z tym zwiększoną wymianę informacji wywiadowczych i więcej wspólnych manewrów.

Reuters przypomina, że wstąpieniu Gruzji do NATO przeciwna jest Rosja, a ponadto proces ten – zdaniem ekspertów – może być opóźniany przez zastrzeżenia krajów członkowskich Sojuszu, które nie chcą prowokować Moskwy.

PAP/RIRM

drukuj