fot. https://www.google.com/maps

Parlament Danii zatwierdził przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

Duński parlament zatwierdził we wtorek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Uchwała pozwoli rządowi Danii zaakceptować członkostwo obu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim natychmiast po zakończeniu ich negocjacji akcesyjnych.

„Dania wysyła mocny sygnał solidarności z nordyckimi przyjaciółmi. Mam nadzieję, że zainspiruje innych sojuszników do szybkiego działania” –  podkreślił po głosowaniu szef duńskiej dyplomacji, Jeppe Kofod.

Jak wyjaśnia kancelaria Folketingu (parlamentu), zazwyczaj parlamentarzyści wyrażają zgodę na przyjęcie nowych krajów do NATO po podpisaniu przez państwa kandydujące protokołów akcesyjnych.

Właściwe negocjacje Szwecji i Finlandii z NATO wciąż nie rozpoczęły się w związku z zastrzeżeniami ze strony władz Turcji, które oskarżyły Sztokholm i Helsinki o wspieranie kurdyjskich organizacji terrorystycznych. Trwają w tej sprawie rozmowy dyplomatyczne.

Szwecja i Finlandia 18 maja 2022 roku złożyły w Brukseli wniosek o wejście do NATO. Ich przyjęcie do Sojuszu będą musiały ratyfikować parlamenty narodowe 30 państw członkowskich.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl