PAP/EPA

Szef NATO: Sojusz AUKUS nie może nas dzielić

Spór między Francją a Stanami Zjednoczonymi w sprawie partnerstwa strategicznego AUKUS, zawartego między USA, Australią i Wielką Brytanią nie może dzielić NATO – powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Rozumiem rozczarowanie Francji, ale tego rodzaju spór nie może powodować rozłamu w Sojuszu ani podważać siły więzi transatlantyckich” – powiedział Stoltenberg podczas briefingu prasowego po spotkaniu w Brukseli z doradcami ds. bezpieczeństwa 30 państw członkowskich NATO.

„Sprawa była omawiana podczas dzisiejszego spotkania i jestem przekonany, że zainteresowani sojusznicy znajdą sposób na osiągnięcie porozumienia. Jako członkowie NATO nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, ale nigdy nie możemy tracić z oczu całościowego obrazu” – dodał.

Jens Stoltenberg podkreślił, że „w czasie, gdy nasila się globalna konkurencja, Europa i Ameryka Północna muszą nadal stać razem w ramach NATO, ponieważ wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, przed którymi stoimy, są dla nas zbyt wielkie, aby kraj lub kontynent mógł stawić im czoła samodzielnie”.

W połowie września Australia, Wielka Brytania i USA zawarły pakt wojskowy AUKUS, który ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

W efekcie Australia zerwała kontrakt na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych z napędem konwencjonalnym wart 56 mld euro i ogłosiła program budowy atomowych okrętów podwodnych we współpracy z Londynem i Waszyngtonem.

Francja na krótko odwołała swoich ambasadorów w Waszyngtonie i Canberrze, a minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian określił anulowanie kontraktu jako „cios w plecy”.

PAP

drukuj