NATO i Rosja wymieniły się informacjami na temat planowanych ćwiczeń

Sytuacja na Ukrainie, przejrzystość działań o charakterze wojskowym i wzajemne powiadamianie się na temat planowanych ćwiczeń – to główne tematy czwartkowego spotkania Rady NATO-Rosja w Brukseli.

Według komunikatu prasowego NATO, podczas spotkania doszło do „otwartej wymiany poglądów” na temat sytuacji zarówno na Ukrainie, jak i w jej bezpośrednim otoczeniu, kwestii związanych z przejrzystością działań wojskowych obydwu stron, sposobów zmniejszania ryzyka oraz stosowania technik asymetrycznych w ramach doktryny i strategii wojskowej. Ponadto strony poinformowały się nawzajem o planowanych większych ćwiczeniach wojskowych.

Jak powiedział PAP jeden z dyplomatów NATO, rozmowy dotyczyły m.in. rosyjskich prób wywierania wpływu na kraje sojusznicze i partnerskie poprzez użycie „szeregu środków wojskowych i pozawojskowych”. Przedstawiciele Paktu mieli też wyrazić „głębokie zaniepokojenie” niektórymi działaniami Rosji, w tym atakami cybernetycznymi, dezinformacją i próbami ingerencji w procesy wyborcze niektórych krajów. Podczas spotkania podniesiono również kwestię użycia rozwijanego w Rosji chemicznego środka bojowego w Salisbury.

„Sojusznicy NATO wezwali Rosję do zaprzestania dalszych prób ingerencji w sprawy naszych krajów, destabilizacji naszych systemów i porządku społecznego” – poinformował dyplomata.

W swoim komunikacie NATO przypomina, że stosunek paktu wobec Rosji i jej działań pozostaje „niezmienny”.

Rada NATO-Rosja została powołana w 2002 roku jako platforma konsultacji i wymiany informacji pomiędzy stronami. Po rosyjskiej agresji na Krym w 2014 roku Sojusz zawiesił współpracę z Moskwą, w tym rozmowy na forum Rady. Sporadyczne stosunki utrzymywane były jedynie na szczeblu ambasadorów.

W 2016 roku spotkania zostały wznowione, gdyż obydwie strony uznały, iż zwiększona obecność wojskowa i częstsze przeprowadzanie ćwiczeń w znacznym stopniu zwiększyły ryzyko wystąpienia incydentów i wypadków. Czwartkowe posiedzenie Rady było siódmym w przeciągu ostatnich dwóch lat.

19 kwietnia w stolicy Azerbejdżanu Baku doszło do spotkania dowódcy sił NATO w Europie generała Curtisa Scaparrottiego z szefem rosyjskiego sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem. Głównym celem spotkania było utrzymanie „przewidywalności” i „przejrzystości” działań wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl