fot. flickr.com

Jednostka NATO w Bydgoszczy

Jak poinformowało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej w Bydgoszczy rusza jednostka związana ze „szpicą” NATO. Chodzi o jedną z sześciu Jednostek Integracyjnych Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W jej skład wchodzić będzie 42 oficerów i podoficerów z Polski oraz 13 wojskowych z innych państw NATO. Będzie ona podporządkowana Dowództwu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Dr. Łukasz Kister ekspert do spraw bezpieczeństwa mówi, że otwarcie tej jednostki to bardzo dobry początek działań, które mają na celu integrację NATO w obszarze wschodniej Europy.

Nie możemy liczyć, że NATO rozpocznie wspieranie państw byłego bloku wschodniego, od wysyłania tu dużych sił wojska nim rozpozna obszar. Do tego służą właśnie tego rodzaju działaniami, jak są przygotowywane.  Takie jak powstanie tej jednostki, która w najbliższym czasie osiągnie swoją gotowość do normalnego działania -twierdzi Łukasz Kister.

Ustanowienie jednostek, związane jest z zapoczątkowaną na ostatnim szczycie NATO w Newport, „strategiczną adaptacją sojuszu do zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie”.

Pozostałe Jednostki Integracyjne Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego mają działać na terenie Bułgarii, Estonii, na Litwie, Łotwie i w Rumunii.

RIRM

drukuj